Родичі хворих, яким поставлено діагноз деменція, часто не розуміють, що це таке, сприймаючи захворювання як тимчасову проблему. У деяких випадках близькі приймають хворобливий стан за недоумство, ставлячи діагноз самостійно. Щоб зорієнтуватися щодо поведінки з хворим та обсягів наданої допомоги, необхідно знати, що таке деменція та як вона проявляється.
Деменцією називають захворювання (синдром), основним наслідком якого є порушення когнітивних (розумних) здібностей хворого. Деменція – це деградують пам’ять і мислення, втрата здатності виконувати повсякденні відносини самостійно. При цьому на свідомість деменція впливу не надає, але знижує можливість розуміти, здорово мислити і т. д. Ставиться діагноз деменція в основному людям похилого віку, але нормальною ознакою старіння даний синдром не є.
У світі кількість хворих на деменцію становить приблизно 50 мільйонів, причому щорічно додається ще 10 мільйонів. Синдром деменції – одна з основних причин інвалідності. Основна частина людей з поставленим діагнозом проживає у країнах із низьким та середнім рівнем життя.
Приватний психіатричний стаціонар Київ — найкраще лікування, а багатопрофільна клініка «Ренесанс-Київ» надає послуги з діагностики та ведення хворих з різними стадіями деменції. Діагноз ставить лікар-психіатр чи невролог.
Ціна лікування деменції у клініці «Ренесанс Київ»
Лікування деменції у денному стаціонарі в Києві | від 3 000 грн |
Комплексне лікування деменції у денному стаціонарі (лікування, проживання, харчування) | від 25 000 грн |
Лікування деменції у денному стаціонарі в Києві (в стаціонарі, 3-х місна палата) | від 4 000 грн |
Лікування деменції у денному стаціонарі в Києві (в стаціонарі, 2-х місна палата) | від 5 000 грн |
Лікування деменції у денному стаціонарі в Києві (в стаціонарі, VIP одномісна) | від 6 500 грн |
Консультація психіатра, психотерапевта | 900-1 800 грн |
Консультація психіатра, психотерапевта вдома (в Києві) | від 3 500 грн |
Консультація психіатра, психотерапевта онлайн (Viber, WhatsApp, Skype, Telegram, 45/60 хв.) | 900-2 500 грн |
Заявка на консультацію
(лікування психічних розладів)
Відео-відгуки лікування психічних розладів у клініці «Ренесанс-Київ»
Стадії захворювання
Процес зниження когнітивних здібностей включає кілька стадій:
- Початкова стадія деменції розвивається повільно. Характерні втрата відчуття часу, забудькуватість, втрата здатності орієнтуватися навіть у знайомій місцевості.
- Середня стадія (помірна деменція) відрізняється посиленням симптомів, звуженням здібностей. Характерні втрата орієнтації будинку, поведінкові проблеми як безцільного блукання і повторення питань, посилення забудькуватості (людина пам’ятає недавні події, імена). Зростає потреба у постійному догляді.
- Пізня (остання стадія деменції) характеризується пасивністю та повною залежністю від оточуючих. Людина може виявляти агресивність, насилу ходить, повністю втрачає орієнтацію у просторі та часі.
На останній стадії, яку називають також лежача або фекальна стадія деменції, виникають проблеми з сечовипусканням та дефекацією, з ковтанням та рухом. Людина потребує регулярного догляду. Іноді цьому етапі діагностика виявляє тільця Леві – включення у клітинах кори мозку.
Тривалість стадій різна. Вона залежить від стану людини, ефективності лікування та якості догляду. Розвиток захворювання можна призупинити, максимально віддаливши настання лежачої стадії деменції. Правильно визначити стадію та підібрати максимально ефективний курс лікування може профільний лікар на підставі даних обстеження.
Типи деменції
Схожість симптомів, які мають різні види деменції, ускладнює постановку діагнозу. Тому для визначення різновиду захворювання слід звертатися до фахівців.
Найчастіші типи деменції такі:
- Хвороба Альцгеймера, що лідирує за поширеністю. Деменція альцгеймерського типу проявляється порушеннями пам’яті та втратою рахунку часу, заміною дійсних спогадів на вигадані, зниженням інтелекту та збідненням мови, депресивним станом із відчуттям занепокоєння та страху. Відзначаються порушення сну, дратівливість і підозрілість, буркотливість тощо. буд. Для пізніх стадій характерні апатія, втрата навичок самообслуговування, сплутаність свідомості.
- Судинна деменція. Характерні симптоми – помутніння свідомості, втрата пам’яті та мотивації, зниження можливості планувати. Основною причиною розвитку цього виду деменції є ушкодження мозку внаслідок крововиливу.
- Деменція з тільцями Леві характеризується втратою пам’яті, проблемами зі сном та концентрацією уваги, галюцинаціями. Симптоми деменції з тільцями Леві бувають змащеними. Розвивається вона через появу патологічних протеїнів (тельця Леві) в нервових клітинах, внаслідок чого порушується робота мозку.
Крім перерахованих, існують також:
- різні види алкогольної деменції (на фоні споживання алкоголю);
- деменція у зв’язку зі змішаними захворюваннями, яка може спостерігатися у людей із пошкодженими нейронами, хворобою Паркінсона чи Хантінгтона.
Також наша клініка надає послуги для лікування шизофренії.
Характерні ознаки та симптоми деменції
Симптоматика за типами захворювання:
- Симптоми судинної деменції – запаморочення, головний біль, нестійкість погляду, епілептичні напади, психози, м’язова ригідність, дезорієнтація та аутоагнозія (пацієнти не впізнають себе у дзеркалі).
- При старечій деменції симптоми виявляються розладом пам’яті, агресією, імпульсивністю, неохайністю, дратівливістю, підвищенням м’язового тонусу (важка стадія).
- При сенільній деменції симптоми – втрата короткочасної пам’яті, дезорієнтація в часі, безсоння, навіюваність, висока тривожність та емоційна нестабільність.
Ознаки недоумства у дорослих та у дітей суттєво різняться. Зокрема, агресивна форма характерна для дорослих людей, тоді як діти частіше страждають від депресій та порушень уваги.
Розвиток недоумства можна призупинити. Якщо перші ознаки деменції було помічено вчасно, проведено обстеження та призначено курс лікування, симптоми можуть практично повністю зникнути.
Деменція у людей похилого віку
Захворювання в основному страждають люди похилого віку. Кількість хворих молодого та середнього віку з деменцією не перевищує 9%.
У літніх діагностується сенільна або стареча деменція. Чинники захворювання різні: від вживання алкоголю до наслідків інсульту.
Ризик розвитку у старих деменції підвищується за умов:
- малорухомого способу життя;
- низького рівня естрогенів (у жінок);
- ожиріння;
- низька інтелектуальна активність.
Якщо ви помітили перші ознаки старечої деменції у близьких – запишіться на консультацію до нашої клініки. Своєчасне звернення дозволяє сповільнити розвиток захворювання.
Причини виникнення деменції
Причини виникнення деменції – різні патології, що провокують дегенеративні процеси та загибель клітин головного мозку.
Причинами деменції мозку можуть бути:
- гіпертонія;
- атеросклероз судин мозку;
- пухлини в центральній нервовій системі;
- інтоксикація ліками, спиртним чи наркотиками;
- інфекції (енцефаліт, ВІЛ, менінгіт);
- ЧМТ;
- перенесені інсульти з крововиливами до кори мозку.
Імовірність розвитку захворювання збільшується при:
- цукровий діабет;
- схильність до ожиріння;
- відсутність щоденної інтелектуальної роботи.
Хоч би якими були причини розвитку деменції, самостійне лікування препаратами категорично заборонено. Правильно підібрати медикаменти може лише кваліфікований лікар.
Діагностика деменції
Самостійна діагностика деменції не дозволяє визначити зі 100% точністю характер та стадію, тому вжиті заходи можуть лише посилити захворювання. За перших ознак необхідно записатися на консультацію до лікарів нашої клініки, що спеціалізуються в напрямку діагностики та лікування деменції.
Під час первинного огляду лікар, використовуючи тест на розвиток деменції, визначить стан пацієнта та призначить діагностику у вигляді:
- комп’ютерної томографії;
- МРТ;
- ПЕТ;
- ангіографії судин мозку;
- пункції спинного мозку тощо.
Курс лікування вибирається з урахуванням даних повного обстеження. Наша клініка «Ренесанс-Київ» має в своєму розпорядженні сучасне обладнання для проведення досліджень будь-якої складності.
Що робити родичам при деменції?
Хворі страждають на забудькуватість, частими змінами настрою, можуть бути неакуратними і навіть агресивними. Близьким хворих на деменцію важливо бути поблажливими та терплячими. Існує міф, що деменція передається у спадок, проте це твердження є хибним.
У міру розвитку деменції стан хворих посилюється, тому виникає потреба у догляді. За хворими необхідно стежити, надавати їм допомогу та заспокоювати у періоди тривожності.
Якщо самостійний догляд за пацієнтами з деменцією неможливий, вирішення проблеми може стати:
- найм доглядальниці;
- приміщення у спеціальний центр.
Лікарі нашої клініки проконсультують, як поводитися з хворими на деменцію, які заходи вживати в різних ситуаціях.
Профілактика деменції
Зменшити ризик розвитку захворювання дозволяє профілактика деменції.
Профілактика деменції у літніх передбачає такі заходи:
- Фізична активність (ходьба, біг, велосипед, плавання, танці, робота на дачній або присадибній ділянці).
- Правильне харчування із споживанням овочів, горіхів, оливкової олії, синіх ягід, квасолі, цільнозернового хліба, насіння, м’яса птиці та риби.
- Споживання вітамінів Е, В12, заліза.
- Відмова від куріння та алкоголю.
- Розумова активність, включаючи кросворди, нарди, шашки та шахи.
- Повноцінний сон (щонайменше 8 годин).
Лікар підбере для профілактики деменції препарати, прийом яких знизить ризик розвитку захворювання та допоможе стабілізувати стан.
Лікування деменції
При діагнозі деменція лікування підбирається в залежності від факторів, що спровокували захворювання. Самолікування небезпечне, оскільки тимчасове поліпшення може призвести до тяжких наслідків. Цілком хвороба не виліковується. «Чарівні» таблетки від деменції, які продають шарлатани, можуть завдати непоправної шкоди.
Призначати ліки від деменції може лише кваліфікований лікар, котрий використовує сучасні методи терапії. У нашій клініці препарати під час деменції у літніх фахівці підбирають на основі обстежень, включаючи дані лабораторних аналізів. Фахівцями здійснюється постійний моніторинг стану пацієнтів для корекції курсу лікування за потреби.
Наслідки деменції
Наслідки хвороби важко позначаються на якості життя хворого, його близьких та суспільства загалом. Основне ускладнення – втрата можливості мислити і порушення функціонування мозку. Якщо не звернутися за медичною допомогою, деменція літніх людей закінчиться смертельним наслідком у глибокому маразмі через близько 5-7 років. Своєчасне звернення до клініки дозволяє мінімізувати негативні наслідки деменції у людей похилого віку, максимально відстрочивши третю стадію.
Майже всі клініки лікування панічних атак, лікування депресії пропонують комплексні програми, спрямовані на відновлення психологічної рівноваги та стійкості, але наша клініка «Ренесанс-Київ» є однією з найкращих та гарантує вам гарний результат.
Наші переваги
Гарантія анонімності
Перевірені відгуки про клініку «Ренесанс Київ»
Я приехала на 20 мин раньше, меня сразу же приняли. Пообщалась с доктором где-то полтора часа, но заплатила как за обычный часовой прием. Все было вежливо, культурно, доброжелательно!
Хороший сервіс, комфортно. Я запізнилася на прийом, але лікар мене дочекалася!
У нас приём был на дому. Евгений Григорьевич все доступно объяснил нам. Как будет, что проходить и в каких этапах.
Питання та відповіді про деменцію
1. Загубленість пам'яті: часті забути, особливо стосовно недавніх подій і важливої інформації.
2. Зниження когнітивних здібностей: проблеми з концентрацією, увагою, мисленням і вирішенням проблем.
3. Порушення мовлення: забутність слів, труднощі з формулюванням думок і зрозумілою комунікацією.
4. Зміни в поведінці: настрійний розлад, подразливість, зміна інтересів і соціальної активності.
5. Загубленість орієнтації: затруднення в розпізнаванні місця, часу і простору.
6. Загубленість функціональності: труднощі у виконанні привичних речей, таких як самообслуговування, приготування їжі або керування автомобілем.
Якщо виявлено декілька з цих ознак, важливо звернутися до лікаря для подальшої оцінки та діагностики деменції.