- 05.10.2022
Післяпологова депресія
Народження дитини може викликати бурю сильних емоцій, від хвилювання та радості до страху та занепокоєння. Але це також може призвести до того, чого ви зовсім не очікуєте, — депресії після пологів. Більшість молодих мам відчувають післяпологову “дитячу нудьгу”, яка зазвичай включає перепади настрою, напади плачу, занепокоєння і проблеми зі сном. Однак деякі стикаються з більш тяжкою та тривалою формою депресії, відомою як післяпологова депресія. Детальніше про цей стан і про те, чому виникає депресія після пологів, розповідаємо в цій статті.
Ціна лікування депресії в клініці «Ренесанс Київ»
Лікування депресії в Києві | від 3 000 грн |
Комплексне лікування депресії в стаціонарі (лікування, проживання, харчування) | від 25 000 грн |
Лікування депресії в Києві (в стаціонарі, 3-х місна палата) | від 4 000 грн |
Лікування депресії в Києві (в стаціонарі, 2-х місна палата) | від 5 000 грн |
Лікування депресії в Києві (в стаціонарі, VIP одномісна) | від 6 500 грн |
Консультація психіатра, психотерапевта | 900-1 600 грн |
Консультація психіатра, психотерапевта вдома (в Києві) | 3 500 грн |
Консультація психіатра, психотерапевта онлайн (Viber, WhatsApp, Skype, Telegram, 45 хв.) | 900-1 600 грн |
Що таке післяпологова депресія?
Післяпологова депресія (або перинатальна) – це форма депресії після пологів, яка є складним поєднанням фізичних, емоційних і поведінкових змін. Це найпоширеніша проблема, що зачіпає більше 1 з кожних 10 жінок протягом року після пологів. Крім того, вона також може вплинути на молодих батьків. Чому після пологів з’являється депресія, розповідаємо далі.
Причини післяпологової депресії
Точні причини післяпологової депресії не відомі, але деякі фактори можуть сприяти її розвитку. Епізоди післяпологової депресії можуть бути результатом поєднання фізичних змін та емоційних стресорів.
Фізичні фактори
Поки ви вагітні, ваші рівні естрогену та прогестерону вищі, ніж зазвичай. Через кілька годин після пологів рівень гормонів повертається до колишнього стану. Ця різка зміна може відігравати роль у розвитку післяпологової депресії.
Інші фізичні фактори, які можуть сприяти розвитку післяпологової депресії, включають:
- низький рівень гормонів щитовидної залози;
- недостача сну;
- фізичні зміни у тілі;
- зловживання наркотиками та алкоголем.
Емоційні фактори
Дослідження показують, що стресові ситуації під час вагітності можуть суттєво вплинути на ймовірність розвитку післяпологової депресії.
Емоційні стресори можуть включати:
- недавнє розлучення;
- смерть коханої людини;
- фінансовий стрес.
Симптоми післяпологової депресії
Спочатку симптоми депресії після пологів у жінок можна прийняти за “дитячу нудьгу”, проте ознаки післяпологової депресії більш інтенсивні і тривають довше, що в кінцевому підсумку може заважати вам дбати про дитину та справлятися з іншими повсякденними завданнями. Симптоми зазвичай розвиваються протягом перших кількох тижнів після пологів, але можуть розпочатися раніше – під час вагітності – або пізніше – до року після пологів.
Як проявляється післяпологова депресія? Ознаки та симптоми післяпологової депресії можуть включати:
- Депресивний настрій чи різкі перепади настрою.
- Надмірний плач.
- Проблеми у спілкуванні з дитиною.
- Відмова від сім’ї та друзів.
- Втрата апетиту чи вживання набагато більшої кількості їжі, ніж зазвичай.
- Нездатність спати (безсоння) або надто багато сну.
- Непереборна втома чи втрата енергії.
- Зниження інтересу та задоволення від занять, якими ви раніше насолоджувалися.
- Сильна дратівливість та гнів.
- Страх, що ти погана мати.
- Безнадійність.
- Почуття марності, сорому, провини чи неадекватності.
- Зниження здатності ясно мислити, концентруватися чи приймати рішення.
- Сильне занепокоєння та панічні атаки.
- Думки про заподіяння шкоди собі чи дитині.
- Думки про смерть або самогубство, що повторюються.
Заявка на консультацію
Единбурзька шкала - тест на післяпологову депресію
Іноді для діагностики захворювання лікар може запропонувати пройти тест на післяпологову депресію. Единбурзька шкала післяпологової депресії є набором з 10 скринінгових питань, які можуть вказати, чи є у батька симптоми, характерні для людини з депресією і тривогою під час вагітності і протягом року після народження дитини. Якщо ви відчуваєте схожі на цей стан симптоми, ми пропонуємо вам пройти тест.
Затяжна післяпологова депресія
Без лікування післяпологова депресія може тривати місяцями і навіть роками, а також поступово погіршуватись. Найбільш небезпечно, коли це призводить до думок про самогубство, заподіяння шкоди собі чи іншим. Якщо такі думки починають виникати, потрібне термінове медичне втручання.
Скільки триває післяпологова депресія? Рання післяпологова депресія розвивається в перші дні або тижні після пологів, і триває, як правило, від тижня до місяця. Однак, якщо жінка відчуває стійке почуття спустошеності, смутку чи млявості вже більше 2 тижнів, це може вказувати на затяжну депресію.
За результатами досліджень, присвячених факторам ризику, які роблять одних жінок більш схильними до стійкої післяпологової депресії, показали, що:
- 38% жінок з післяпологовою депресією мали хронічні симптоми та постійну депресію;
- близько 50% жінок, які отримували медичну допомогу щодо депресії, продовжували відчувати симптоми більше 1 року після пологів;
- з тих, у кого післяпологова депресія не отримувала клінічного лікування, у 30% досі були симптоми затяжної депресії протягом 3 років після пологів.
Як впорається з післяпологовою депресією
Це нормально почуватися пригніченим і переживати депресію після пологів. Батьківщина повна злетів та падінь, адже мати дитину нелегко. Однак, ви не повинні страждати поодинці і залишати свій стан поза увагою. Ваш лікар може допомогти знайти лікування, яке вам підходить.
Як подолати депресію після пологів? Ось кілька речей, які ви можете зробити, щоб впоратися з післяпологовою депресією:
- Знайдіть когось, з ким можна поговорити – терапевта, друга, члена сім’ї або когось, хто вислухає вас і допоможе.
- Приєднуйтесь до групи підтримки для молодих батьків або отримайте психологічну допомогу онлайн.
- Намагайтеся правильно харчуватися та знаходите час для фізичних вправ.
- Віддайте перевагу відпочинку для себе.
- Найчастіше гуляйте з друзями або розмовляйте з ними телефоном.
- Знайдіть час для догляду за собою та занять того, що вам подобається, наприклад, читанням чи іншими хобі.
Як лікувати післяпологову депресію?
Післяпологова депресія лікується по-різному, залежно від типу симптомів та їх тяжкості. Варіанти лікування включають заспокійливі або антидепресивні препарати, психотерапію та участь у групі підтримки для емоційної підтримки та навчання. У разі післяпологового психозу зазвичай додають препарати, що використовуються для лікування психозу. Госпіталізація також часто потрібна при лікуванні депресії у частій клініці.
Післяпологова депресія часто лікується психотерапією, медикаментами чи обома способами.
- Психотерапія (розмовна терапія або когнітивно-поведінкова терапія). За допомогою терапії ви можете знайти найкращі способи впоратися зі своїми почуттями, вирішувати проблеми, ставити реалістичні цілі та позитивно реагувати на ситуації. Іноді допомагає сімейна терапія.
- Антидепресанти. Ваш лікар може порадити антидепресант. Якщо ви годуєте грудьми, всі ліки, які ви приймаєте, потраплять до грудного молока. Тим не менш, більшість антидепресантів можна використовувати під час грудного вигодовування з невеликим ризиком побічних ефектів для вашої дитини. Поговоріть зі своїм лікарем, щоб зважити потенційні ризики та переваги конкретних антидепресантів.
При відповідному лікуванні депресії після пологів симптоми зазвичай покращуються. У деяких випадках післяпологова депресія може продовжуватися, переходячи в хронічну або затяжну депресію. Важливо продовжувати лікування після того, як ви відчуєте себе краще. Припинення лікування дуже рано може призвести до рецидиву.
Заявка на консультацію
Післяпологова депресія у чоловіків
Нові батьки теж можуть відчувати післяпологову депресію. Вони можуть відчувати смуток або втому, бути пригніченими, відчувати тривогу або зміни в їхньому звичайному режимі харчування і сну — ті ж симптоми, що й у матерів із післяпологовою депресією.
Чоловіки, які мають історію депресії, мають проблеми у відносинах або фінансові труднощі, найбільш схильні до ризику післяпологової депресії. Депресія після пологів у чоловіків, іноді звана батьківською післяпологовою депресією, може так само негативно впливати на відносини з партнером і розвиток дитини, як і післяпологова депресія у матерів.
Як впорається з післяпологовою депресією у чоловіків
Якщо жінка помітила симптоми депресії у чоловіка, або ви самі недавно стали батьком і відчуваєте симптоми депресії або занепокоєння під час вагітності вашої партнерки або в перший рік після народження дитини, поговоріть зі своїм лікарем. Насамперед лікар направить вас до сімейного психолога, який допоможе розібратися з вашими проблемами як наживо, так і за допомогою онлайн-консультації. Аналогічні методи лікування та підтримки, що надаються матерям з післяпологовою депресією, можуть бути корисними при лікуванні післяпологової депресії у батьків.