- 05.12.2023
Біла гарячка, алкогольний делірій
Зловживання алкоголем є поширеною проблемою, понад 7% людей повідомляють, що п’ють алкогольні напої не рідше ніж один раз на місяць. Регулярне зловживання алкоголем призводить до станів, відомих як абстинентний синдром, при припиненні його вживання, деякі з яких є небезпечними для життя. Одним із найбільших ризиків для здоров’я, пов’язаних з відмовою від алкоголю, є біла гарячка — важка форма скасування з раптовими змінами психічної та нервової системи.
Що таке біла гарячка у алкоголіків? Біла гарячка або алкогольний делірій, також звана в народі “білочка” або “білка” алкогольна, є важкою формою скасування алкоголю після його тривалого зловживання до цього (2-й або 3-й ступінь алкоголізму). Біла гарячка в алкоголізмі включає глибоку сплутаність свідомості, вегетативну гіперактивність та серцево-судинний колапс, за відсутності лікування може виявитися смертельно небезпечною.
Ціни на лікування в клініці «Ренесанс Київ»
Виведення із запою в Києві | від 3 500 грн |
Виведення із запою амбулаторно | 2 000 грн |
Виведення із запою вдома в Києві | 3 500 грн |
Виведення із запою вдома з кодуванням від алкоголізму в Києві | 8 500 грн |
Медикаментозне виведення з запою | 3 500 грн |
Пакет АЛКОСТОП (виведення із запою + імплантація алко-блокатора) | 15 200 грн |
Первинна діагностика нарколога, підбір курсу лікування | 900-1 800 грн |
Крапельниця від алкоголю вдома | 3 500 грн |
Крапельниця від алкоголю вдома + психотерапія | 4 700 грн |
Прокапатися від алкоголю вдома + кодування | 8 500 грн |
Види білої гарячки
З тим, що таке біла гарячка ми вже розібралися, тепер розглянемо класифікацію алкогольних психозів. Види білої гарячки наркологи визначають на основі симптоматики, ось основні:
- Класичний – розвивається поступово, характеризується стадіями, які змінюють одна одну.
- Люцидний — починається гострою фазою, яка спричиняє порушення координації, тривожність, паніку та страх, проте галюцинації тут не характерні.
- Абортивний – виражається фрагментарними галюцинаціями, уривчастими абсурдними ідеями, і хвилеподібними нападами тривожності.
- Професійний – має схожість із типовим психозом, але на наступних стадіях галюцинації редукують (зменшуються та зникають). Пацієнт може здійснювати повторювані дії, які пов’язані або з його роботою, або з побутовими обов’язками, наприклад, одягатися і роздягатися.
- Мусуючий – розвивається на основі професійного делірію і характеризується важким затьмаренням свідомості хворого та порушенням рухів.
- Атиповий делірій – має схожість із симптомами шизофренії, найчастіше проявляється у пацієнтів, які раніше перенесли білу гарячку.
Стадії білої гарячки
У людей, які мають справу з алкогольним делірієм, симптоми зазвичай з’являються через 2-4 дні після останньої порції випитого алкоголю, але можуть виявитися навіть через 7-10 днів після цього. Наркологи виділяють 3 стадії алкогольного делірію.
Основні стадії білої гарячки включають:
1 стадія – легкі симптоми абстиненції. Ця стадія часто виникає через 8-24 години після останньої випивки і характеризується такими симптомами, як безсоння, головний біль і підвищена тривожність.
2 стадія – помірні симптоми абстиненції. Друга стадія починається приблизно через 48-72 години, і характеризується пітливістю, нудотою та підвищеним артеріальним тиском. Галюцинації, як слухові, так і візуальні, виникають через 12-24 години після останньої порції алкоголю і йдуть за першими незначними симптомами.
3 стадія – напади алкогольної абстиненції. Тяжкі випадки алкогольної абстиненції призводять до 3-ї стадії, алкогольних нападів та гострого алкогольного делірію, через 2-4 дні після останньої випивки. Ці симптоми можуть тривати до 5 днів і включають непритомність, сильні м’язові скорочення і навіть кому.
Заявка на консультацію
(лікування психічних розладів)
Симптоми білої гарячки
Зазвичай, симптоми білої гарячки з’являються через 2-4 дні після останнього вживання алкоголю, але деякі ознаки білої гарячки можуть не виявлятися до 10 днів після відмови від алкоголю. Вони можуть включати:
- Тремор рук, ніг та м’язів
- Біль у грудях, прискорене серцебиття або високий артеріальний тиск
- Непритомність; глибокий сон, який триває протягом дня чи довше; нічні кошмари
- Плутанина, тривога або галюцинації
- Сильне потовиділення, блідість шкіри або лихоманка
- Нудота та блювання
- Сонливість чи сильна втома
- Чутливість до світла, дотику та звуку
- Сильне зневоднення
- Екстремальна гіперактивність чи збудливість
- Судоми
Біла гарячка може спричинити швидку зміну температури тіла, дихання або кровообігу. Алкогольний делірій може призвести до небезпечних для життя ускладнень, таких як сепсис, нерегулярне серцебиття, проблеми з диханням, судоми або дисбаланс електролітів, коли мінерали, які контролюють функції вашого організму, вийшли з ладу.
Причини білої гарячки
Вживання алкоголю змінює збуджуючі та гальмівні механізми активності в нервовій системі, що призводить до уповільнення роботи мозку, що зазвичай відчувається людиною як седативний ефект та зниження тривожності. При тривалому вживанні алкоголю мозок компенсує постійну присутність алкоголю, змінюючи взаємодію цих двох механізмів, і в результаті людині доводиться вживати дедалі більше алкоголю. Ця адаптація називається толерантністю. Згодом мозок продовжує адаптуватись, оскільки людина продовжує пити. Зрештою, у людини розвивається залежність від алкоголю, а це означає, що коли вживання алкоголю припиняється або значно скорочується, мозок, як і раніше, виробляє збуджуючі сигнали, щоб компенсувати гальмівні ефекти алкоголю. Ця надкомпенсація призводить до більшої ваги збудливих сигналів і викликає стан гіперзбудження, яке людина відчуває як симптоми відміни.
У людей із розладом, пов’язаним із вживанням алкоголю, які раптово припиняють пити, також може спостерігатися сплеск амінокислоти під назвою глутамат, яка викликає деякі симптоми, характерні для білої гарячки, такі як раптовий, екстремально високий артеріальний тиск, тремор, сильна збудливість.
Що робити, якщо у людини біла гарячка
Якщо у людини виникла біла гарячка, необхідно одразу викликати лікаря або вирушити до клініки. До приїзду медиків потрібно постаратися дати людині випити багато рідини. Також можна дати заспокійливе чи снодійне, щоб заспокоїти людину при білій гарячці.
Наслідки білої гарячки
Чим небезпечна біла гарячка та які наслідки після білої гарячки? Наслідки білої гарячки включають розвиток ускладнень в інших органів та систем. У алкоголіків можуть виникнути важкий рабдоміоліз, аритмію, цукровий діабет та інші супутні захворювання, такі як ураження серця (алкогольна кардіоміопатія), нирок (нефропатія), мозку (набряк мозку та нейротоксична дія етанолу), легенів (часті пневмонії та бронхіти), печінки токсичний гепатит з результатом цирозу), підшлункової залози (порушення вуглеводного обміну).
Чи можна померти від білої гарячки? На жаль, навіть при вчасному лікуванні в умовах стаціонару зберігається високий ризик смерті (до 5% випадків).
Лікування алкогольного психозу
Так як біла гарячка виникає тільки у тих, хто п’є протягом тривалого часу та різко перестає, насамперед їм необхідна програма лікування від алкогольної залежності. Можливо, вони намагалися кинути пити раніше, але не змогли з різних причин. Виникнення неприємних симптомів відміни алкоголю при спробі кинути пити є однією з причин, через яку деякі люди продовжують це робити. Вони п’ють, щоб уникнути абстиненції, але це стає нескінченним циклом, в той час як лікування є більш безпечним та здоровим варіантом. Алкогольна детоксикація часто є першим етапом лікування більшості людей. Після завершення детоксикації починається офіційне лікування від алкогольної залежності, яке може тривати від 30 до 90 днів та більше.
Лікування алкоголізму у клініці “StatusDetox” проводиться з використанням інноваційних методик, які можуть включати:
- Детоксикацію організму
- Кодування від алкоголізму або підшивка від алкогольної залежності
- Індивідуальну терапію
- Групову терапію
- Сімейне консультування
- Когнітивно-поведінкову терапію (КПТ)
- Профілактику рецидивів
Якщо делірій вже настав, лікування білої гарячки розпочинають у лікарні. Бензодіазепіни є препаратами, що найчастіше використовуються для лікування алкогольного делірію. Вони допомагають заспокоїти збуджену нервову систему та відновити мозок після білої гарячки. Пацієнту також можуть знадобитися внутрішньовенні рідини з вітамінами та мінералами для лікування зневоднення або відновлення балансу електролітів.
Інші препарати, що використовуються в лікарні для лікування гострих симптомів делірію, включають:
- Антипсихотичні препарати, що допомагають заспокоїтися та запобігають галюцинації.
- Протисудомні препарати для купірування судом
- Ліки для нормалізації артеріального тиску
- Препарати для регуляції серцебиття
- Знеболювальне
Як довго лікується біла гарячка? Лікування білої гарячки в клініці “Ренесанс Київ” може зайняти до тижня, щоб привести всі системи та органи хворого до норми.
Профілактика білої гарячки
Профілактика алкогольного делірію — це насамперед своєчасний початок лікування від алкогольної залежності в авторитетному медичному закладі як клініка “Ренесанс Київ”. Як тільки хворий вирішив, що готовий кинути пити, щоб уникнути симптомів відміни та білої гарячки, необхідно пройти детоксикацію у клініці.
Також під час одужання важливо виявити першопричини вживання алкоголю та залежності. Деякі люди п’ють, щоб подолати проблеми психічного здоров’я, такі як депресія та інші супутні розлади. Тоді ці психічні захворювання потребують лікування з використанням подвійного діагнозу для успішного подолання обох станів. Лікування розладу, пов’язаного з вживанням алкоголю, може бути корисним для всіх, хто намагається кинути пити, але для тих, хто страждав на білу гарячку, це може бути життєвою необхідністю. Найбезпечніший і найздоровіший підхід — розпочати профілактику алкозалежності та програму відновлення до того, як алкгольний делірій стане проблемою.